Kış aylarının vazgeçilmezi olan balkabaklarını önceden hazırlayıp buzlukta saklayarak pratik bir şekilde tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Öncelikle 7 kalın dilim balkabaklarını kabukları ile birlikte yağlı kâğıt serdiğiniz bir tepsiye dizin. Her iki tarafına da bir fırça yardımı ile zeytinyağı sürün ardından da tuz ve karabiber ekin.2 dal biberiye ve 3 dal taze kekiği elinizle kopartarak gelişi güzel balkabaklarının üzerine yayın. Balkabaklarının üzerini alüminyum folyo ile tamamen kapatın ve önceden ısıtılmış 190-200 derecelik fırında kalınlığına göre yaklaşık 1 saat pişirin. Balkabakları çatal rahatça batacak kıvamda olmalıdır.

Balkabağının kabuğunu bıçakla kesin, 2 tanesini salata yapmak için ayırın ve küplere bölün. Küplere bölünmüş balkabakları ile Misafirlere Özel bölümünde yer alan Balkabaklı Elmalı Buğday Salatası tarifini deneyebilirsiniz.
Balkabaklarının geri kalanının yine kabuğunu bıçak yardımı ile kesin ve taze otları içerisinden çıkartıp sos haline getirebilmek için rondodan püre kıvamına gelinceye dek geçirin. Eğer balkabağı ile cheesecake veya balkabaklı bir tatlı tarifi hazırlamak isterseniz aynı pişirme işlemini baharatsız yapın.

Balkabağı püresini arzu ettiğiniz miktarda buzdolabı poşetlerine porsiyonlayın ve üzerine hazırladığınız tarihi yazın. Bu şekilde buzlukta 3 ay saklayabilirsiniz. Ben en fazla 1 ay saklamayı tercih ediyorum, böylece lezzet kaybı yaşamamış oluyorum. Balkabağını kullanmadan önce buzluk bölümünden buzdolabına çıkartın ve tamamen çözülmesini sağlayın.
Bu püreyle, Sıkıcı Olmayan Ev Yemekleri bölümünde yer alan Adaçaylı Balkabaklı Mafaldine Makarna tarifini deneyebilirsiniz.