MALZEMELER

1 çay kaşığı vanilya özütü
750 ml süt
120 gr toz şeker
3 yumurta sarısı
50 gr un
60 gr nişasta
3 gr tuz
2 paket hazırlı muzlu pudding
4 muz, çatalla ezilmiş
Sunum için;
2 büyük paket bebe bisküvisi, 1 paketi rondodan çekilmiş
4 muz, dilimlenmiş

YAPILIŞ

Öncelikle pastacı kreması hazırlanır.

Süt, şeker ve vanilya özütünü bir tencereye alın. Altını orta ateşe açın ve kaynama noktasına gelinceye dek aralıklarla karıştırarak ısıtın.

Bir kâse de yumurta sarılarını, un, nişasta ve tuzu beraber çırpma teliyle çırpın. Isınmış olan sütten kepçeyle alıp, yumurtalı karışıma azar azar dökün ve bir yandan dökerken karıştırmaya devam edin.

Bu şekilde kepçeyle ılık sütten, sütün yarısına gelene dek eklemeye devam edin. Sütün geri kalanını bir seferde ekleyip karıştırın ve tamamını tencereye geri dökün. Karışımı çırpıcıyla devamlı karıştırarak göz göz olana dek pişirin.

Hızlıca soğuması için karışımı bir tepsiye dökün ve yayın. Kabuk bağlamaması için üzerine muhallebiye değecek şekilde streç film çekin ve buzdolabında yarım saat kadar soğutun.

Paketin arkasındaki pişirme tarifine göre hazır puddingi pişirin. Pastacı kremasının üzerini kapattığınız şekilde puddingin üzerini kapatın.

4 tane muzu rondodan geçirin. Sonra muzu, pastacı kremasını ve pudingi geniş bir kâsede homojen bir kıvama gelinceye dek uzun saplı bir spatula yardımı ile karıştırın.

Sunum kaplarına sırasıyla pastacı kreması, rondodan çekilmiş bebe bisküvisini, muz dilimlerini, 1-2 adet bütün bebe bisküvisini ekleyin ve aynı işlemi sunum kâsesi dolana dek bir kez daha tekrar edin.

Arzu ederseniz bu tarifi çilek veya Oreo bisküvi ile de sunabilirsiniz. Hazırladığınız muhallebileri soğuk olarak servis edin.