MALZEMELER

30 gram yağsız kuzu kıyma, iki kez çekilmiş
Çeyrek patates, küçük küplere bölünmüş
Yarım ince dilim balkabağı, küçük küplere bölünmüş
Çeyrek havuç, küçük küplere bölünmüş
1 tatlı kaşığı ince irmik
1 çay kaşığı zeytinyağı veya tereyağı
Kıvam vermek için anne sütü veya formül mama

YAPILIŞ

Kıymayı buharlı pişiricinin haznesine koyun ve makinenin suyunu ekledikten sonra 20 dakikaya ayarlayın ve pişirin. Piştikten sonra içerisine patatesi, balkabağını, havucu ve irmiği ekleyin. Makinenin suyunu tekrar ekledikten sonra 20 dakika daha pişirin. Kapağı açın ve tereyağını ya da zeytinyağını ekleyin.

Tüm karışımı rondodan geçirin. Arzu ederseniz kıvam vermek için anne sütü veya formül mama ekleyin. Ilındıktan sonra servis edin.

Tarifin içerisindeki sebzeleri mevsimsel olarak değiştirebilirisiniz.

Ece Zaim tarafından yazılan tarif, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Elif Çakır (guncelanne) tarafından onaylanmıştır. Elif Hanım’ın ayrıca bu tarifle ilgili notu aşağıda yer almaktadır.

Bu tarifi bebeğinize 7. aydan itibaren verebilirsiniz. Kırmızı et, 6. aydan sonra demir ihtiyacı giderek artan bebeğiniz için en iyi demir kaynağıdır, kansızlığı önler. Bu püreyi içine et eklemeden 6. aydan itibaren uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin ayına, diş durumuna ve damak tadına ve gelişimsel dönemlerine göre pürenin kıvamını ayarlamanızı, öneririm. Pürüzsüz ve ince kıvamlı pürelerle başlayın, pütürlü ve daha koyu kıvamlı pürelerle devam edin. 9. aydan itibaren ise çatalla ezere vermeye başlayın. Bebeğinizin hiç dişi olmasa da genelde 9. ayda damağı ile yiyecekleri ezip, yutacak olgunluğa erişmiş olacaktır.