MALZEMELER

5 yemek kaşığı şeker
2 adet dikdörtgen milföy hamuru, buzdolabından çıkartılıp 10 dakika tamamen çözülmeyecek şekilde bekletilmiş
1 silme çay kaşığı tarçın

YAPILIŞ

Fırını 220 dereceye ayarlayın

Tezgaha 2 yemek kaşığı toz şekeri serpin ve üzerine iki ucunu birleştirecek şekilde milföy hamurunu koyun. Üzerine geri kalan iki yemek kaşığı sekeri serpip elinizle yayın. Bir merdane yardımı ile hamuru iki tarafından ikişer cm uzayacak şekilde açın. Dikdörtgenin uzun olan bir tarafından başlayarak hamuru tüm hamurun orta kısmına gelinceye dek rulo haline getirin. Daha sonra diğer ucundan tekrar rulo yapmaya başlayıp, yine orta kısma gelinceye kadar işlemi devam ettirin. Bıçağınızla üçer milim kalınlığında kurabiyeyi keskin bir bıçak ile fazla bastırmadan dilimleyin.

1 yemek kaşığı şekeri tezgaha dökün, dilimleniş olan kurabiyeleri bu şekerin üzerine koyup elinizle şekere bastırın ve aynı işlemi diğer tarafı içinde tekrar edin. Tüm kurabiyeleri şekere buladıktan sonra aralarında ikişer parmak boşluk bırakarak yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine dizin. Tepsiye dizdikten sonra üzerine tarçın serpin.

Fırında üzeri altın rengi oluncaya dek pişirin. Fırından çıkarınca şekerin donması için oda sıcaklığında yarım saat bekletin ve servis edin.

Not: Bu tarifi özellikle kiş tarifinden arta kalan milföy hamurlarıyla da yapabilirsiniz.