MALZEMELER

1 kg bütün bonfile
İnce kaya tuzu
1 baş sarımsak
5 dal taze kekik
4 dal taze biberiye
2 yemek kaşığı tereyağı
Salsa Verde için:
6 parça ançüez
1 yemek kaşığı kapari
3 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı sherry sirkesi
1 demet maydanoz yaprağı
1 demet taze nane yaprağı
Aldığı kadar zeytinyağı

YAPILIŞ

Fırını 200 dereceye ayarlayın

Etin her tarafını sıvı yağ ile yağlayın, eşit gelecek şekilde tuz ve karabiber serpin ve elle ovun. Geniş bir tavayı iyice ısıtın ve eti mühürleyin. Etin bir yanı kızardığında diğer yanını çevrin. Tavaya sarımsak ve taze otlar ekleyin. Etin her tarafı altın rengi oluncaya dek çevirerek pişirin. Bir tarafı renklenmeden eti çevirmeyin ve çevirme işlemini yaparken eti maşa ile sıkmayın.

Etin altı kapatın ve tereyağı tavaya ekleyin. Etin üzerine erimiş olan tereyağından biraz gezdirin. Bu sırada bir döküm tavayı fırında önceden ısıtmış olmalısınız. Eti bu tavaya alın ve orta pişmişlik için 17 dakika kadar, fırında pişirin.

Bu sırada salsa verdeyi yapın. Otlar dışındaki bütün malzemeleri hazneli bir rondoya alın ve incecik oluncaya dek çekin. Bu sırada kıvamı yumuşatmak için zeytinyağını ekleyin. En son otları ekleyin ve incecik olana dek rondodan geçirin.

Et yemeğinde sıvı bir kıvam elde etmek için gerekirse biraz daha zeytinyağı ekleyin. Fırından çıktıktan sonra etin suyunu dinlendirirken tekrar üzerine kaşıkla atın. Üzerine salsa verde’den ekleyin ve üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 10 dakika kadar dinlendirin. Üzerine ekstra salsa verde sos ekleyerek servis edin.