MALZEMELER

500 gr vongole midye
Zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 kırmızı chili biber, çekirdekleri temizlenmiş, küp doğranmış
2 diş sarımsak, kıyılmış
Soğan, küp doğranmış
1 küçük kadeh beyaz şarap
1 paket klasik spagetti
1-2 damla limon suyu
Maydanoz

YAPILIŞ

Büyük bir kaseyi su ile doldurun ve içerisine bolca tuz ekleyin. Vongoleyi bu suda en az 3-4 saat bekletip kumun dibe çökmesini sağlayın. Daha sonra vongaleleri yıkayıp tekrar aynı şekilde su hazırlayıp 1 saat kadar bekletin. Suyunu süzün ve vongoleleri kenara alın.

Bir tavaya zeytinyağı ve az tereyağını ekleyin. Chili biberi ve sarımsağı kokusu çıkana dek 1-2 dakika kadar soteleyin, ardından soğanı ekleyip 2-3 dakika kadar aralarda karıştırarak pişirin. Beyaz şarabı ekleyin ve 1 dakika kadar pişirmeye devam edip alkolünün uçmasını sağlayın. Ayrı bir tencerede 2 litre kadar su kaynatın içerisine iki büyük tutam tuz atın ve spagettileri ekleyin. Üzerinde yazan süreden 1 dakika az pişirin ve suyunu süzün.

Tavadaki soğanlı karışımın üzerine vongoleleri ekleyip limon suyunu sıkıp kapağını kapatın. Yaklaşık 2-3 dakika içerisinde vongolelerin kabukları açılıp etli kısımları gözükmeye başlayacaktır. Açılmayan vongoleler zehirleme ihtimali olduğundan hemen içerisinden çıkarılıp atılmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra pişmiş olan vongolelerin üzerine al dente pişirilmiş makarna ve maydanozu ekleyin. Tüm malzemeyi bir maşa yardımıyla karıştırın ve sıcak olarak servis edin.