MALZEMELER

1 kutu/850 gr’lık konserve haşlanmış nohut (suyu süzüldükten sonra gramajı azalacaktır)
4 yemek kaşığı tahin
3 diş sarımsak, soyulmuş
1/4 çay kaşığı kimyon 1 çimdik paprika
Tuz ve karabiber
1 limon, suyu
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
7 yemek kasığı kaynar su
Sarımsak için:
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
3 adet taze sarımsak, yeşil uçlarının yarısı kesilmiş
Tuz ve karabiber
Üzeri için:
8-10 tane nohut
Ekstra baharat
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

YAPILIŞ

Nohutun suyunu süzün ve iki sefer soğuk sudan geçirin. Nohutların kabuklarını soyun ve atın. Nohutu geniş hazneli bir mutfak robotuna alın. Tahin, sarımsak, kimyon, paprika, tuz, karabiber, limon suyunu ,zeytinyağını ve kaynar suyu ekleyin. Tüm malzeme pürüzsüz bir kıvam alıncaya dek 3-4 dakika kadar rondodan çekin. Aralarda rondoyu durdurun ve kenarlarda biriken malzemeyi spatula ile içeri doğru sıyırın. Eğer kıvamı hala biraz sıkı ise 1 yemek kaşığı daha kaynar su ekleyin ve karıştırın.

Taze sarımsağı hazırlamak için küçük bir tavayı orta ateşte 1 dakika kadar ısıtın. Zeytinyağını ekleyin ve 20 saniye kadar yağı ısıtın. Taze sarımsağı ekleyin. Göz kararı tuz ve karabiber ekleyin. Bir tarafını altın rengi oluncaya dek 1-2 dakika kadar kızartın. Diğer tarafını çevirin ve o tarafı da altın rengi olunca dek 1-2 dakika kadar daha pişirin.

Humusu bir sunum tabağına alın ve kaşığın arkası ile humusun arasında boşluklar yapın. Üzerine nohutları ekleyin, tekrar baharatlardan serpin ve zeytinyağını gezdirin. Sıcak olan taze sarımsağı üzerine ekleyin ve servis edin.