Televizyon

Ece Zaim’in televizyonla yolunun kesişmesi aslında yıllar öncesine dayanıyor. 4 yaşında başlayan reklam filmi oyunculuğu macerası 12 yaşına kadar sürdü.

2013 yılında Turkmax Gurme kurulurken Ece Zaim’in birlikte çalıştığı yiyecek-içecek danışmanı Funda İnansal’ın teşviki üzerine hiç aklında yokken Küçük Mutfak Sırları isimli programın deneme çekimine katıldı. Herkesi memnun eden bu çekimden sonra, haftada beş gün yayınlanan Küçük Mutfak Sırları programının şefliğini ve sunuculuğunu üstlendi.

Konseptini ve içeriğini hazırladığı yemek programında, izleyicilerine haftanın her günü farklı bir başlık altında menüler sundu. Yeni haftanın yaşattığı sendroma bir son vermek için pazartesi günleri tatlı tarifleri, salı günleri ise hafta içi hazırlanan ev yemeklerine modern bir soluk getirmek adına kendi deyimiyle ‘sıkıcı olmayan ev yemekleri’ hazırladı.

Çarşamba günleri oğlundan aldığı ilhamla çocuklar için şekersiz, doğal, sağlıklı tarifler hazırladı. Bebek/çocuk beslenmesiyle ilgili ipuçlarını paylaştı. Perşembe gününü ise kişisel favorisi olan kahvaltı ve brunch tariflerine ayırdı.

Pek çok çalışan için Haftanın son mesai günü olması sebebiyle neşe veren Cuma da, misafirlere özel, restaurant kalitesindeki tarifleri evde uygulamanın sırlarını paylaştı.

Tariflerinde her zaman mevsimsel malzemeler kullanmaya, menülerini dengeli ve sağlıklı şekilde yazmaya özen gösterdi. Vazgeçemediği tatlı ve bolca yüksek kakao oranı içeren çikolatalı tariflerinin yanı sıra vejetaryen, vegan, şekersiz ve düşük kalorili tarifleri ile de dikkat çekti. Ekranlardaki tariflerde çok sık rastlanmayan taze vanilya çubuğu, vanilya özütü, lemon gras, Hindistan cevizi yağı, yulaf kepeği, chai tohumu gibi modern malzemeleri kullanarak hazırladığı tarifler ilgi gördü.

Ece Zaim’le Küçük Mutfak Sırları 205 bölüm sürdü. Ece, her programın başında çayını yudumladı, mavi emaye demliği program boyunca kaynamaya devam etti.

2015 Ekim ayı itibariyle haftada 5 gün 2 ay boyunca Tv8‘de yayınlanan ve beğeni ile izlenilen yemek yarışması programı Ver Fırına‘nın yeni sezonunda Arda Türkmen ve Yağız İzgül ile programın jürisi olarak tekrar ekranlarda yer aldı.

Ekranların en tatlı ve rekabetçi programı Ver Fırına‘da, Ece Zaim faydalı mutfak ipuçlarını paylaştı ve yarışmacıların tabaklarını değerlendirdi.