MALZEMELER

160 gr. pudra şekeri
120 gr. yerfıstığı ezmesi
1 kapak vanilya
55 gr. labne peyniri

Dışını kaplamak için;
350 gr. kuvertür damla çikolata
5 yemek kaşığı yerfıstığı, ince doğranmış

YAPILIŞ

Pudra şekerini, yerfıstığı ezmesini, vanilya özütünü ve peyniri tamamıyla birbiriyle karışıncaya dek set üstü mikserin palet aparatını ile çırpın.

Hazırladığınız karışımdan küçük toplar yuvarlayın ve bu topları yağlı kâğıt serilmiş bir tepsiye dizin. Hazırlanan topları buzdolabının dondurucu kısmında 30 dakika bekletin.

Benmaride çikolata eritin ve kenara alın. Bir spatula yardımıyla 2-3 dakika kadar erimiş çikolatayı karıştırarak ısısını düşürün. Böylece temperleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Çikolatayı derin bir kâseye alın. Buzluktan çıkartılan topları sırayla bir çatalın üzerine alın ve çikolataya batırın ve fazla çikolatayı iyice kâsenin kenarına vurarak sallayın.

Ardından tekrar yağlı kâğıt üzerine ikinci bir çatal yardımıyla alt kısmında iterek koyun. Bu işlem sırasında yerfıstığı ezmeli toplar fazla yumuşarsa tekrar buzluğa atıp çikolataya batırma işlemi öncesinde bekletin.

Hazırlanan çikolataların üzerine çikolata daha donmamışken yerfıstığı serpin. Hazırladığınız çikolataların dış tabakasının donması için buzdolabında 15 dakika bekletin ve servis edin.