MALZEMELER

Risotto için;
500 ml taze sıkılmış pancar suyu
500 ml sebze suyu
6 yemek kaşığı zeytinyağı
5 adet arpacık soğan, küp küp doğranmış
2 defne yaprağı
1 dal taze kekik
3 diş sarımsak
200 gram pişmiş pancar, küp küp doğranmış
Tuz
250 gram risotto pirinci
200 ml kırmızı şarap
100 gr parmesan, rendelenmiş
Yarım limon suyu
Keçi peyniri topları için:
150 gram yumuşak keçi peyniri
2 dal dereotu, kıyılmış
1 avuç maydanoz, kıyılmış
2 dal kekik, kıyılmış
1 dal biberiye, kıyılmış

Üzeri için:

Pancar micro filizi
Taze reyhan

YAPILIŞ

Pancar suyunu bir sos tavasına alın, kaynama noktasına gelmeyecek şekilde ısıtın ve yüzeyine çıkan köpükleri bir kevgirle temizleyin. Süzgeçten geçirin, sebze suyunu ekleyin ve ikisini birlikte ısıtmaya devam edin.

Geniş ve kenarları yüksek bir tavaya zeytinyağını ekleyin. Arpacık soğanı, defne yaprağı, taze kekik ve sarımsak birlikte 2 dakika soteleyin. Tuzu ve pirinci ekleyin iki dakika daha pişirin.

Kırmızı şarabı ekleyin ve alkolün uçmasını sağlayın. Pişmiş olan pancarları da içerisine ekleyin. Toplamda 14 dakika boyunca devamlı karıştırarak içerisine 1’er kepçe pancarlı tavuk suyundan ekleyin. Her kepçe suyu eklendikten sonra karıştırarak suyunu çektirin ve tekrar süre dolana kadar eklemeye devam edin. Devamlı karıştırmak pirinçlerin eşit olarak pişmesini ve Risottoya kıvam veren nişastanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra, limon suyunu ve parmesanı ekleyip karıştırın.

Keçi peyniri topu malzemelerinin hepsini çatalla ezin ve karıştırın. Karışımdan küçük toplar yapılın. Risottoyu vakit kaybetmeden sıcak olarak porsiyonlayın. Mikro filizler, reyhan ve keçi peyniri ile süsleyip servis edin.