MALZEMELER

1 tatlı kaşığı tereyağı
Yarım kapya biber, küçük küpler halinde doğranmış
1 adet domates, küp doğranmış
1 yumurta
1 tatlı kaşığı yulaf kepeği
1 yemek kaşığı süt
1 dolu tatlı kaşığı doğranmış maydanoz dereotu karışımı
1 çimdik tatlı pul biber
1 kibrit kutusu beyaz peynir, tuzu alınmış

YAPILIŞ

Bir tavaya tereyağını ekleyin ve eritin. İçerisine kırmızı biberi ekleyin ve yumuşayıncaya dek soteleyin.

Üzerine domatesi ekleyin ve suyunu çekinceye dek iki dakika kadar pişirin. Bir kâseye yumurtayı kırın ve çırpın. İçine yulaf kepeğini, sütü, dereotu maydanoz karışımını, pul biberi ve beyaz peyniri ekleyin. Peyniri ezin ve karışımı iyice çırpın.

Domatesin üzerine yumurtalı karışımı dökün ve aralarda karıştırarak arzu edilen kıvama gelinceye dek menemeni pişirin ve ılındıktan sonra servis edin.

Ece Zaim tarafından yazılan tarif, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Elif Çakır (guncelanne) tarafından onaylanmıştır. Elif Hanım’ın ayrıca bu tarifle ilgili notu aşağıda yer almaktadır.

Yulaf Kepekli Kapya Biberli Menemen içerdiği peynir ve yumurta nedeni ile protein açısından zengin bir tarif. Proteinler ise çocuklarımızın hem vücut hem de zihinsel gelişimlerini destekleyen en önemli besin grubudur. Yulaf ve peynir de içeren bu menemen, tek başına bile tüketilse, kahvaltı öğünü için bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besin gruplarını ve enerji ihtiyaçlarını karşılayacaktır.
Menemeni yaparken kullanacağınız orta büyüklükte bir domates, çocuğunuzun günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar. Ancak domates, yüksek miktarda C ve A vitamini içermesine rağmen alerji potansiyeli yüksek besinlerden biridir ve bu yüzden bebeklerinizin menülerine 1 yaşından sonra eklemeniz daha uygundur.

Yumurta, içerdiği yüksek miktarda protein, demir, çinko ve A vitamini nedeni ile çocuklarımız için en kıymetli besinlerden biridir ve sarısı 8. aydan; beyazı ise bir yaşından sonra bebek menülerine eklenmelidir.

Bu tarifi bir yaş sonrası çocuklar içindir.